W czasie ciąży tkanki przyzębia stają się bardziej podatne na wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Zmiany hormonalne i zwiększona skłonność do rozszerzania się naczyń krwionośnych sprawiają, że nawet małe ilości bakterii mogą spowodować poważne stany zapalne i podrażnienie dziąseł. Sprawdź, jak zadbać o zdrowie dziąseł w trakcie ciąży.
Ciążowe zapalenie dziąseł – przyczyny
Nawet u 60–75% ciężarnych może wystąpić ciążowe zapalenie dziąseł. Najczęściej rozwija się około drugiego miesiąca ciąży, a nieleczone może prowadzić do różnych konsekwencji, nawet utraty zębów. Według Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego główną przyczyną wystąpienia ciążowego zapalenia przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Mniejsze znaczenie mają inne czynniki, takie jak zmiany hormonalne i osłabienie mechanizmów obronnych organizmu w czasie ciąży. Dodatkowo niekorzystnie na stan przyzębia wpływają niedobory pokarmowe, podwyższone BMI, współwystępowanie cukrzycy, nadmierny spożycie węglowodanów oraz obecność innych infekcji.
Stomatolog periodontolog z Warszawy zdradza, jakie objawy powinny zaniepokoić
Najbardziej widocznym objawem zapalenia dziąseł jest krwawienie, które może wystąpić podczas szczotkowania czy nitkowania zębów, a nawet spontanicznie. Również stan dziąseł może odbiegać od normalnego; mogą stać się czerwone lub purpurowe. Dla przypomnienia: zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy kolor, a zmiana ich koloru jest najczęściej oznaką chorób jamy ustnej. Ponadto dziąsła mogą być opuchnięte, wrażliwe i bolesne. Te objawy wskazują już na zaawansowany stan zapalny w tkankach dziąseł. Ze względu na większą ilość bakterii w jamie ustnej może również powodować nieświeży oddech. Dodatkowo niektóre kobiety mogą również odczuwać metaliczny smak w ustach z powodu krwawienia dziąseł. Jeśli którykolwiek z powyższych objawów wystąpi, warto udać się do specjalisty. Dobrego periodontologa w Warszawie znajdziesz tutaj: https://dentalfraternity.pl/leczenie-paradontozy/.
Czy ciążowe zapalenie dziąseł wpływa na zdrowie dziecka?
Choroby zębów i przyzębia często są bagatelizowane przez pacjentki. To błąd. Zainfekowane tkanki przyzębia u ciężarnych stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla przyszłej matki, jak i rozwijającego się płodu. Przede wszystkim taki stan może odpowiadać za przedwczesne porody, przedwczesne pęknięcie błon płodowych oraz niską masę urodzeniową noworodka. Wiele badań wykazuje, że kobiety z chorobami przyzębia częściej rodzą przedwcześnie. Stan zdrowia jamy ustnej matki i zdrowie dziecka po urodzeniu są ze sobą powiązane. Badania wykazały, że procesy związane z próchnicą rozwijającą się u kobiet w ciąży mogą wpływać na wystąpienie próchnicy u dziecka – dotyczy to zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. To efekt przenikania patogenów z jamy ustnej matki do jej krwiobiegu, a następnie przez łożysko do organizmu płodu. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego twierdzą, że podobny mechanizm ma miejsce w przypadku chorób przyzębia, a co więcej – może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów niż tylko próchnica zębów dziecka w przyszłości. Z tego powodu warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Stomatolog w razie konieczności zaleci wizytę u periodontologa – lekarza od dziąseł, który podejmie odpowiednie procedury lecznicze.