Śmiało rozmawiamy
Jak Państwo wiedzą, choroby zakaźne to bardzo częsty problem w placówkach skupiających większą liczbę dzieci.
Dlatego Państwa rola w zapobieganiu ich rozprzestrzeniania jest niezwykle ważna.
Program „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci” ma na celu poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat
przyczyn, przebiegu i objawów chorób wieku dziecięcego po to, aby szybko i w odpowiedni sposób zapobiegać ich
rozprzestrzenianiu.
Dla dobra dzieci!
Wczesne rozpoznanie objawów zależy również od naszych małych podopiecznych. Bardzo ważne jest, aby dzieci śmiało mówiły o swoich dolegliwościach, nie obawiały się reakcji otoczenia, wizyty u lekarza czy stosowania odpowiednich kuracji.
Jak je tego nauczyć? Oczywiście przez zabawę!
W tym celu składamy na Państwa ręce materiały dydaktyczne – karty pracy i scenariusze lekcji, które będzie można kopiować czy drukować, a także pobrać w formie plików PDF z konta przedszkola na smialorozmawiamy.pl
Ułatwią one Państwu przeprowadzenie zajęć. Poprzez gry i zabawy dzieci poznają mechanizmy rozprzestrzeniania się chorób czy sposoby zapobiegania im, a wycieczka do gabinetu lekarskiego pozwoli oswoić się z sytuacją badania i rozpoznawania różnych objawów.
Im wcześniej, tym lepiej!
Świadomość ospy, odry czy różyczki jest duża, ale zakażenie świerzbowcem czy wszawicą pozostają nadal tematem tabu, czasem są źródłem wstydu i bywają przemilczane, co utrudnia skuteczną z nimi walkę. Niepotrzebnie! Choroby te nie wynikają z zaniedbań w domu lub przedszkolu, ale mogą się przydarzyć każdemu dziecku w zetknięciu z szerszym środowiskiem.
Kluczem w działaniu jest wczesne, wzajemne informowanie się rodziców i wychowawców o wszystkich niepokojących objawach w myśl zasady: im wcześniej tym lepiej!
W dużej mierze to na Państwu spoczywa rola budowania dialogu z rodzicami. Poszerzona wiedza w dziedzinie chorób wieku dziecięcego pozwoli Państwu skutecznie przeciwdziałać konsekwencjom, jakie niosą one dla dziecka i wspólnoty przedszkolnej.
Wszystko to
ze wsparciem kogoś
szczególnego…
Śmiałka
Ta przyjazna postać ma do odegrania ważną rolę w programie. Niech stanie się towarzyszem zabaw, a także pomaga dzieciom w chwilach zwątpienia czy niepewności. Niech rozwiewa obawy dotyczące zdrowia, rozmów z rodzicami i wychowawcami. Zapewni dziecku wsparcie emocjonalne i racjonalne. Wprowadźmy go w przedszkolne życie, a stanie się naszym edukacyjnym sprzymierzeńcem.


WARTO WIEDZIEĆ, WARTO ZAPOBIEGAĆ
Uważna obserwacja stanu dziecka i szybkie informowanie rodziców, może zaważyć na przebiegu choroby w placówce. Chcemy pomóc Państwu we wczesnym rozpoznawaniu oraz łagodzeniu uciążliwych objawów związanych z chorobami wieku przedszkolnego, aby mogli Państwo zapobiec ich rozprzestrzenianiu, a także wesprzeć rodziców praktycznymi radami.
Wczesne rozpoznanie zagrożenia jest kluczowe, dlatego przygotowaliśmy listę chorób wieku przedszkolnego wraz z ich objawami. Jeśli dostrzegą Państwo któreś z wymienionych objawów u swoich podopiecznych prosimy niezwłocznie poinformować o tym rodzica dziecka i polecić mu zgłoszenie się do lekarza, prosząc o informację zwrotną w celu zaalarmowania pozostałych rodziców i wprowadzenia w przedszkolu odpowiedniej profilaktyki.
Konkurs dla przedszkoli
Przedszkola, które zarejestrowały się w programie, mogą wziąć udział w konkursie. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu dowolną techniką plastyczną pracy pt.„Mój przyjaciel Śmiałek”.
Zadanie konkursowe musi być efektem pracy grupowej dzieci podczas zajęć.
Nagrody przewidziane w ramach konkursu
- jedna nagroda główna: 10 000 zł
- dwie nagrody II stopnia: 4 000 zł
- trzy nagrody III stopnia: 2 000 zł
NAGRODA GWARANTOWANA
DLA DZIECI
Wszystkie dzieci biorące udział w programie otrzymają dyplom wraz z kodem, który umożliwia stworzenie spersonalizowanej bajki edukacyjnej ze Śmiałkiem i dzieckiem w roli głównego bohatera na stronie programu.
