Menu

Śmiało rozmawiamy

Jak Państwo wiedzą, choroby zakaźne to bardzo częsty problem w placówkach skupiających większą liczbę dzieci.
Dlatego Państwa rola w zapobieganiu ich rozprzestrzeniania jest niezwykle ważna.

Program „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci” ma na celu poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat
przyczyn, przebiegu i objawów chorób wieku dziecięcego po to, aby szybko i w odpowiedni sposób zapobiegać ich
rozprzestrzenianiu.

 

Dla dobra dzieci!

Wczesne rozpoznanie objawów zależy również od naszych małych podopiecznych. Bardzo ważne jest, aby dzieci śmiało mówiły o swoich dolegliwościach, nie obawiały się reakcji otoczenia, wizyty u lekarza czy stosowania odpowiednich kuracji.

Jak je tego nauczyć? Oczywiście przez zabawę!

W tym celu składamy na Państwa ręce materiały dydaktyczne – karty pracy i scenariusze lekcji, które będzie można kopiować czy drukować, a także pobrać w formie plików PDF z konta przedszkola na smialorozmawiamy.pl

Ułatwią one Państwu przeprowadzenie zajęć. Poprzez gry i zabawy dzieci poznają mechanizmy rozprzestrzeniania się chorób czy sposoby zapobiegania im, a wycieczka do gabinetu lekarskiego pozwoli oswoić się z sytuacją badania i rozpoznawania różnych objawów.

 

Im wcześniej, tym lepiej!

Świadomość ospy, odry czy różyczki jest duża, ale zakażenie świerzbowcem czy wszawicą pozostają nadal tematem tabu, czasem są źródłem wstydu i bywają przemilczane, co utrudnia skuteczną z nimi walkę. Niepotrzebnie! Choroby te nie wynikają z zaniedbań w domu lub przedszkolu, ale mogą się przydarzyć każdemu dziecku w zetknięciu z szerszym środowiskiem.

Kluczem w działaniu jest wczesne, wzajemne informowanie się rodziców i wychowawców o wszystkich niepokojących objawach w myśl zasady: im wcześniej tym lepiej!

W dużej mierze to na Państwu spoczywa rola budowania dialogu z rodzicami. Poszerzona wiedza w dziedzinie chorób wieku dziecięcego pozwoli Państwu skutecznie przeciwdziałać konsekwencjom, jakie niosą one dla dziecka i wspólnoty przedszkolnej.

Wszystko to
ze wsparciem kogoś
szczególnego…
Śmiałka

Ta przyjazna postać ma do odegrania ważną rolę w programie. Niech stanie się towarzyszem zabaw, a także pomaga dzieciom w chwilach zwątpienia czy niepewności. Niech rozwiewa obawy dotyczące zdrowia, rozmów z rodzicami i wychowawcami. Zapewni dziecku wsparcie emocjonalne i racjonalne. Wprowadźmy go w przedszkolne życie, a stanie się naszym edukacyjnym sprzymierzeńcem.

 

 

 

WARTO WIEDZIEĆ, WARTO ZAPOBIEGAĆ

Uważna obserwacja stanu dziecka i szybkie informowanie rodziców, może zaważyć na przebiegu choroby w placówce. Chcemy pomóc Państwu we wczesnym rozpoznawaniu oraz łagodzeniu uciążliwych objawów związanych z chorobami wieku przedszkolnego, aby mogli Państwo zapobiec ich rozprzestrzenianiu, a także wesprzeć rodziców praktycznymi radami.

Wczesne rozpoznanie zagrożenia jest kluczowe, dlatego przygotowaliśmy listę chorób wieku przedszkolnego wraz z ich objawami. Jeśli dostrzegą Państwo któreś z wymienionych objawów u swoich podopiecznych prosimy niezwłocznie poinformować o tym rodzica dziecka i polecić mu zgłoszenie się do lekarza, prosząc o informację zwrotną w celu zaalarmowania pozostałych rodziców i wprowadzenia w przedszkolu odpowiedniej profilaktyki.

 

Poznaj choroby

 

Konkurs dla przedszkoli

Przedszkola, które zarejestrowały się w programie, mogą wziąć udział w konkursie. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu dowolną techniką plastyczną pracy pt.„Mój przyjaciel Śmiałek”.

Zadanie konkursowe musi być efektem pracy grupowej dzieci podczas zajęć.

Nagrody przewidziane w ramach konkursu

  • jedna nagroda główna: 10 000 zł
  • dwie nagrody II stopnia: 4 000 zł
  • trzy nagrody III stopnia: 2 000 zł

Dowiedz się więcej

NAGRODA GWARANTOWANA
DLA DZIECI

Wszystkie dzieci biorące udział w programie otrzymają dyplom wraz z kodem, który umożliwia stworzenie spersonalizowanej bajki edukacyjnej ze Śmiałkiem i dzieckiem w roli głównego bohatera na stronie programu.

Patroni honorowi

Patron merytoryczny

  • pmer_dermatologia_dziecieca.png

Patroni medialni

  • pm_moj_przedszkolak.png
  • pm_forum_pediatrii_praktycznej.png
  • pm_forum_pediatryczne.png
  • pm_przedszkole_miesiecznik_dyrektora.png
  • pm_oficyna_mm.png
  • pm_dzieci.png
Wszelkie prawa zastrzeżone © One House 2018

Logowanie