Konsekwencje stresu w ciąży – jak ich uniknąć?

Stres w każdym wypadku negatywnie odbija się na zdrowiu człowieka. Szczególnie destrukcyjnie działa na kobiety w ciąży oraz rozwijające się w jej łonie dziecko. Aby uniknąć szeregu konsekwencji stresu w ciąży, należy skutecznie eliminować i przeciwdziałać pojawianiu się czynników stresogennych. W tym artykule podpowiemy, jak tego dokonać.

Co powoduje stres w ciąży?

W obecnych czasach każdy z nas narażony jest na mniejszy lub większy stres. Począwszy od spraw przyziemnych, przez konflikty rodzinne, aż po sytuację polityczno-gospodarczą – czynnikiem stresogennym może być dosłownie wszystko. W przypadku ciężarnych kobiet dołączymy do tego również zmartwienia związane z ich stanem błogosławionym. Źródłem stresu może być strach przed porodem i towarzyszącym mu bólem, obawa o zdrowie dziecka oraz jego późniejszy rozwój, prawidłowe wychowanie go czy dostosowanie się przyszłej mamy do roli rodzica.

Nie można również zapominać o ogromnym wpływie hormonów na samopoczucie ciężarnej. To one w dużej mierze są odpowiedzialne za wahania nastroju oraz dużą emocjonalność objawiającą się wybuchami płaczu czy stanami lękowymi. Sprawia to, że codzienna błahostka może przerodzić się w silny stres. A przecież ciąża powinna być dla kobiety jak najbardziej spokojnym czasem, prawda?

Negatywne skutki stresu w trakcie ciąży

Bez względu na to, w jakim okresie życia się znajdujemy – stres zawsze negatywnie odbija się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym, życiu zawodowym, rodzinnym oraz towarzyskim. W ciąży stres ma negatywny wpływ nie tylko na matkę, ale przede wszystkim na dziecko. Otoczenie wewnątrzmaciczne odpowiada za prawidłowy rozwój płodu, ale i przekłada się na zdrowie człowieka na całym stadium życia, co podkreśla artykuł o stresie w ciąży na portalu Mito-Med.

Silny stres na początku ciąży może prowadzić do zaburzeń w rozwoju łożyska, które wskutek niedotlenienia naczyń krwionośnych staje się nieodpowiednio odżywione i dokrwione. Stres w pierwszym trymestrze często odpowiada za niską masę urodzeniową dziecka oraz może wywołać przedwczesny poród. Konsekwencją długotrwałego narażania dziecka na stres w okresie płodowym bywa również upośledzenie układu motorycznego, co może skutkować wysokim rozdrażnieniem i płaczliwością malucha w pierwszych latach życia.

Stres w ciąży ma także negatywny wpływ na przyszłą mamę – nasila typowe dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości oraz powoduje problemy żołądkowo-jelitowe, np. zgagę czy biegunkę. Długotrwały, silny stres może przerodzić się w inne choroby. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem w ciąży jest depresja, która destabilizuje psychikę kobiety, a także ma szereg objawów fizycznych.

Stres w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Ważnym krokiem w radzeniu sobie ze stresem w ciąży jest uświadomienie sobie istnienia problemu oraz znalezienie jego przyczyny. Znając czynnik stresogenny, łatwiej sobie z nim poradzić i ograniczyć jego negatywne oddziaływanie. Jeżeli źródłem stresu jest strach przed porodem, warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym bądź położną. Gdy powodem stresu jest praca, rozwiązaniem jest ograniczenie swoich obowiązków bądź chwilowe wycofanie się z życia zawodowego. Niezawodnym sposobem na stres jest po prostu rozmowa z zaufaną, bliską osobą – partnerem, przyjaciółką, rodzicem. Pozwala to podzielić się swoimi obawami oraz wyrzucić z głowy negatywne myśli.

Ponadto, wśród sposobów radzenia sobie z dużym stresem w ciąży wymienić można również:

  • prawidłowe odżywianie się – dieta bogata w białko i węglowodany sprzyja działaniu układu nerwowego;
  • wysypianie się – odpowiednia dawka snu regeneruje ciało i umysł;
  • rytuały relaksacyjne – np. ciepłe kąpiele, aromaterapia, czytanie książek lub masaże relaksacyjne;
  • aktywne spędzanie czasu – np. na spacerach lub ćwiczeniach dostosowanych do potrzeb ciężarnych kobiet, co pozwala na rozładowanie napięcia mięśniowego i rozluźnienie;
  • joga lub medytacja – ćwiczenia oddechowe oczyszczają umysł;
  • wizyta w SPA – zabiegi relaksacyjne nie tylko koją nerwy, ale i pozytywnie wpływają na urodę.